W dzisiejszym materiale przyglądniemy się jednej z kluczowych umiejętności każdego tradera, jaką jest zdolność do wyznaczania linii trendu, czyli popularnie w środowisku inwestycyjnym zwana strategią overbalance. Postaramy się w najprostszy sposób wyjaśnić Wam czym ona jest, jakie są jej zalety wady, podstawowe założenia oraz i przede wszystkim jak ją stosować.

Czym jest overbalance?

Autorem tej strategii jest Bryce Gilmore, australijski trader. Opracował ją w oparciu o wyznaczanie trendu, niezależnie od tego z jakim trendem mamy do czynienia, czy to spadkowy czy wzrostowy – można korzystać z tej strategii. Jak każda jednak strategia nie jest ona w 100% skuteczna i nie sprawdzić się w każdej sytuacji. Metoda ta skupia się na korektach, a najważniejszym jej aspektem jest umiejętne rozpoznanie największej korekty w bieżącym trendzie. W momencie gdy na wykresie dochodzi do większego wybicia możemy oczekiwać odwrócenia trendu. Przez traderów metoda ta jest uznawana za jedną z prostszych.

W strategii overbalanse dobrze jest stosować również zlecenia stop loss, które będą dla nas zabezpieczeniem przed niepowodzeniem i mocniejszym wybiciem, niezgodnym z wcześniejszymi założeniami.

Jak widzisz analiza techniczna, monitorowanie i opieranie swoich strategii o wykresy nie jest niczym trudnym, a niektóre z opracowań ekspertów są naprawdę proste do wprowadzenia w swoich codziennych działaniach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o metodzie overbalance, jak i o innych ważnych i skutecznych strategiach i metodach analiz – koniecznie śledź strefę inwestycyjną – https://www.fxmag.pl/inwestowanie na portalu FXMAG.

Jeśli z kolei wolisz obejrzeć specjalny dedykowany odcinek lub posłuchać dokładnie na czym polega ta metoda zachęcam Cię do obejrzenia jednego z nagrań dotyczących tej metody – https://youtu.be/A3KYPeAcvPw.

Overbalance w trendzie wzrostowym

Do pomiaru można tutaj wykorzystać zwykły prostokąt który nanosimy na wykres w momencie największej korekty. Jeśli zostanie osiągnięty nowy szczyt, kopiujemy nasz prostokąt i przenosimy go w miejsce nowego maksimum. Teraz dolnego ograniczenie jest poziomem wsparcia. W momencie zmiany trendu zaczynamy od nowa.

Overbalance w trendzie spadkowym

Obowiązują tutaj takie same zasady jak w poprzednim przykładzie. Po zauważeniu największej korekty rysujemy nasz prostokąt i w momencie osiągnięcia nowego minimum kopiujemy zasięg wzrosty przenosząc go w miejsce ostatniego minima. Wówczas górne ograniczenie stanowi dla nas punkt oporu.

Podsumowując, metoda overbalance nie należy do zbytnio skomplikowanych i trudnych, możesz zacząć jej stosowanie już na początkach swojej przygody z wykresem. Niekoniecznie musisz porywać się ze swoim realnym kapitałem, są przecież konta demo, które są idealnym rozwiązaniem do przećwiczenia nowych umiejętności i strategii. Niezależnie jednak od tego w jaki sposób inwestujesz w tej metodzie i nie tylko warto brać pod uwagę aktualnie panującą tendencję (wzrostową, spadkową), czyli trend.